Tüp Mide Ameliyatına İhtiyacınız Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Tüp Mide Ameliyatına İhtiyacınız Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Tüp Mide Ameliyatına İhtiyacınız Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp mide ameliyatı (mide küçültme ameliyatı) çağın hastalığı olan obezite ile mücadele amacıyla gerçekleştirilen cerrahi müdahalelerden biridir. Midenin bir kısmının alınması prensibine dayanan ve böylece porsiyonların küçültülmesi amaçlanan tüp mide ameliyatı ile kişiler hızla kilo vermektedirler. Ayrıca tüp mide ameliyatında kişilerin açlık hissetmesine neden olan hormonu salgılayan kısmın alınması da hem midenin küçülerek az miktarda gıda ile kişinin doymasını hem de daha az açlık hissinin yaşanmasını sağlamaktadır. Tüp mide ameliyatı sağladığı avantajlar ile günümüzde sıklıkla tercih edilen başarılı bir obezite ile mücadele yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Açık ameliyat yöntemi ile yapılan müdahalede hastaya genel anestezi uygulanarak uyutulmaktadır. Genel anestezi uygulanan her cerrahi müdahalede olduğu gibi işlemin yapılacağı gün aç olmak gerekir. Yaklaşık 1 saat kadar süren bir operasyon ile midenin yüzde 80’i kadarı alınmaktadır. Yapılan operasyon sonrası hastaların 1 gün kadar hastanede kontrol altında kalmaları gerekmektedir. Ameliyatın ardından ikinci günde evlerinde istirahat edebilecek duruma gelen hastaların evde bir hafta ile 10 gün arası dinlenmeleri gerekir. Bu süre zarfında açılan kesiler iyileşir, hastanın vücudu yapılan operasyona uyum göstermek için adapte olur. Yapılan ameliyat sonrası ilk 3 ay içinde hızla kilo vermeye başlayan hastalar tam olarak 1 yılın sonunda tamamen iyileşmiş ve istedikleri forma kavuşmuş olurlar. 

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanabilir?

Kişiler tüp mide ameliyatının doğru tercih olup olmadığını anlamak için öncelikle bazı kriterlere sahip olmalıdır. Mide küçültme operasyonlarının yaygın olarak tercih edilmeye başlandığından bu yana akla ilk gelen soru: “Kilolu olan herkes için tüp mide ameliyatı bir çözüm müdür? ” olmaktadır. Tüp mide ameliyatı obezite cerrahisine ihtiyaç duyan kişiler için tavsiye edilir. Hekimler tarafından obezite cerrahisinden yararlanmak isteyen kişilerin öncelikle vücut kitle endeksine bakılmaktadır. Vücut kitle endeksi 30 değerinin üzerinde olan kişiler obez (şişman) olarak değerlendirilmektedir. Bu kişiler için obezite cerrahi uygulamaları yaygın olarak tavsiye edilmektedir. Çünkü obezitede olması gereken vücut kitle endeksi değerindeki ilerleyen artış morbid obeziteye kadar ulaşabilmektedir. Bu durumda genel sağlık tehlikeye girmekte ve kişi acil müdahale altına alınmaktadır. Ayrıca tüp mide ameliyatı özel bir durum olmadığı sürece ihtiyacı olan 18-65 yaş arasındaki herkese uygulanabilmektedir.

Ameliyata İhtiyacınız Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Obezite; genetik olarak aktarıldığında, belirli yaş aralıklarındaki kişilerde, bazı hormon seviyelerindeki artış durumunda ya da bazı hastalıkların tetiklemesi nedeniyle görülmektedir. Obezite ile mücadele etmek isteyen kişiler için öncelikli tedavi,  beslenme programı ve uygun egzersiz programlarının uygulanması ile başlamaktadır. Ancak bazı kişiler uzun süre hem egzersiz hem de beslenme programlarına dikkatle devam etseler de yine de kilo vermekte başarılı olamazlar. Bu durumda cerrahi uygulamalar devreye girmektedir. Tüp mide ameliyatına ihtiyacınız olup olmadığını anlamak için öncelikle bir uzman hekim ile görüşmeniz gerekir. Yapılan tahliller ve fiziksel muayenelerin akabinde tüp mide ameliyatına olan ihtiyacınıza yönelik değerlendirme yapılabilmektedir. Burada ayrıca dikkate alınan nokta ise kilo vermek için öncelikle hekiminizin tavsiye ettiği diyetleri uygulayıp, egzersiz programlarına sadık kalmanıza rağmen kilo verip verememeniz olacaktır. Kilo vermeye dair elinizden gelen tüm özeni göstermenize rağmen kilo veremiyorsanız tüp mide ameliyatı hızla kilo vermenizi sağlayarak hem fit bir görünüme hem de sağlıklı bir bünyeye kavuşmanızı kolaylaştıracaktır.