Obezite ameliyatı sonrası yara izi kalır mı?

Obezite ameliyatı sonrası yara izi kalır mı?

Obezite ameliyatı sonrası yara izi kalır mı?

Obezite cerrahisi sırasında karın bölgesine küçük kesiler açılır. Laparoskopik yöntem ile yapılan bu ameliyatlarda açılan kesilerden gerekli cihazların mideye girişi sağlanır. Ameliyatın sonrasında ise kişilerin belirli bölgelerinde minik ameliyat izleri kalır.

Obezite cerrahisi sonrası yara izleri ameliyattan sonraki ilk aylarda belirgin olsalar da zamanla belirginlikleri azalır. İyileşme sürecinde dikkatli davranarak bu izlerini en aza indirmek mümkün.

 

Tüp mide ameliyatı yara izleri

Tüp mide sırasında işlemlerin yapılabilmesi için karın bölgesinde bir ya da beş adet kesi açılır. Bu kesi sayısı doktorunuzun tercih ettiği yönteme göre değişiklik gösterecektir. Açılan kesilerden işlemin uygulanması sağlanır.

Obezite cerrahisi sonrası yara izleri genel olarak karın bölgesinde bulunur. Tüp mide için de belirtilen alan karnın göbek deliği çevresidir.

 

Mide bandı ameliyatı izleri

Laparoskopik bir şekilde yapılan mide bandı ameliyatlarında diğer obezite cerrahilerine oranla çok daha küçük yaralar oluşur. Bu ameliyat için oluşturulan kesiler anahtar deliği kadardır ve özel teknoloji ile oluşturulur. Bu yaralar kapandığında ve iyileştiğinde ise neredeyse hiç iz kalmaz.

 

Tüp mide ameliyat izlerinin görüntüsünü nasıl azaltabilirim?

  • Yaralarınızı kaşımayın, kabuklarını kaldırmayın ve asla yaranıza dışarıdan müdahale etmeyin. Cildiniz kendi kendine kendini yenileyecektir.
  • Yaranızı düzenli olarak temizleyin ve kuru tutmaya özen gösterin.
  • Cildinizin kurumaması için bol bol su için.
  • Dışarıya çıktığınızda mutlaka yaralarınız için güçlü bir güneş kremi kullanın.
  • Yaralarınızı günlük olarak nemlendirin. Böylece cildiniz yumuşak ve esnek bir formda olacaktır.
  • Sigara içmek iyileşme sürecinizi etkileyecektir. Bu nedenle mutlaka tütün ve tütün ürünlerinden uzak durmalısınız.
  • Piyasada bulunan ve yara izi geçirici olarak adlandırılan kremleri kullanmaktan kaçınmalısınız. İçerik olarak bu kremler yenileme işlemi için uygun değildir. Aksine olumsuz olarak yaranızı etkileyebilir.

 

Gastrik Bypass Yara İzi

Gastrik bypass ameliyatı da laparoskopik yöntem ile gerçekleştirilen kilo verme ameliyatlarından biridir. Bu nedenle her kilo verme cerrahisi gibi gastrik bypass da arkasında obezite cerrahisi sonrası yara izleri bırakır.

 

Obezite Cerrahisi Sonrası Yaraların Geçmesi Ne Kadar Sürer?

Obezite cerrahisi sonrası oluşan yaralar birkaç ay içerisinde iyileşmeye başlar. Burada önemli olan kısım bu süreçte kişilerin yaralarına yaptıkları bakımdır. Yaraların nemlendirilmesi, temizlenmesi ve yaralarla oynanmaması bu süreci hızlandıracaktır. Arkasında ise daha az bir görünüm kalır. Ancak cildinizde katlanma olduysa yara izi belirgin olacaktır.

 

Yara İzleri Ne Kadar Süre Görünür?

Ameliyat sonrasında yaralarınızın iyileşmeye başlamasının ardından yaralarınızın izi kalkmaya başlayacaktır. Obezite cerrahisi sonrası yara izleri ilk aylarda çok daha belirgin olarak görülür. Ancak ameliyattan sonraki birinci ve ikinci yılın içerisinde yaralarınız gittikçe görünmez hale gelecektir.

Doktorunuzun tavsiyelerine mutlaka uyun ve aklınıza takılan her konuyu doktorunuza danışın. Rastgele ürün kullanımı yerine gözetimli tedavileri tercih edin. Unutmayın ki tırnak ucu boyutundaki yara izleri, sağlıklı ve ideal kiloya kavuşmuş olmanızın yanında son derece önemsizdir. Yeni yaşamınızın keyfini çıkarın.