Morbid obezite nedir?

Morbid obezite nedir?

Morbid obezite, kişinin olması gereken ideal kilodan çok daha fazla kilo almasına bağlı gelişen, bağışıklık sistemini, sinir sistemini, psikolojiyi, kan damar sistemini olumsuz etkileyen hastalıktır. Bu hastalık yağlanma ile başlar, aşırı kilo alımı hayat kalitesini düşürür. Bir süre sonra hareket edemez duruma gelinir ve kilo verme girişiminde olmazsa hayati tehlikeye yol açar. Komplikasyonlar ciddi ve tedavi edilemez hale gelebilir.

Amerikan Metabolik ve Bariatrik Derneği için yapılan araştırmada morbid obeziyete sahip kişilerin %12 oranında daha kısa yaşam sürecine sahip olduğu gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kalınmıştır. Vücut aşırı kilo nedeniyle hareket etmede zorlanmaya başladığında, bağışıklık sistemi çöker. Bu nedenle ölüm ihtimali artar.

Morbid obezite gözle anlaşılır şekilde belirgindir; ancak adının konması için; vücut kitle indeksi verilerine bakılır. Kişinin obezite ve hayati risk seviyesine göre de tedavi yöntemleri uygulanarak hastaların sağlıklı yaşama kavuşmaları sağlanır.

Bir kişinin vücut kitle indeksinin hesaplanması o kişinin kilo ve boy oranını gösterir. İnsanların genel olarak sağlıklı bedene sahip olması için bu sayının ne olduğu önemlidir. Belirli bir seviyeye kadar vücut kitle indeksi ve sağlık arasında %100 bağlantı olmasa da obezite için kesin sonuç verir. Morbid obez olarak sayılan ve ciddi tedavi isteyen durumlar kişinin BMI değerinin 35’ten büyük olmasıdır. Vücut kitle indeksinin hesaplanmasının sonucunda elde edilen sayı ile kişinin obezite olup olmadığı ya da seviyesi anlaşılır. Ancak burada belirtilen sayılar, sağlık durumunu göstermede yardımcı olmaz, yalnızca tahmin edilebilir bulguları işaret eder.

 

Morbid Obezitenin Neden Olduğu Hastalıklar

Morbid obezite yağa bağlı olarak kilonun olması gerekenden çok daha fazla olması anlamına gelir. Özellikle kötü beslenme alışkanlıklarından doğan bu süreç yanında birçok hastalığı da beraberinde getirir. Morbid obezitenin neden olduğu hastalıklar:

  • Akciğer hastalıkları: Obeziteye bağlı olarak astım, uyku apnesi, hipoventilasyon sendromu gibi hastalıklar gelişebilir.
  • Kalp hastalıkları: Yüksek tansiyon, yüksek tansiyona bağlı kalp yetmezliği ve ateroskleroz sıklıkla karşılaşılır.
  • İç organ hastalıkları: Tekrarlayan mide ekşimeleri, yağlı karaciğer, safra kesesi hastalığı gibi hastalıklar görülür.
  • Endokrin: Tip 2 diyabet, hiperlipidemi, hirsutizm hastalıkları ile karşılaşılabilir.
  • Kas ve iskelet sistemi hastalıkları: Özellikle diz ve kalçalarda dejenerasyon, kronik cerrahi olmayan bel ağrısı, disk herniasyonu iskelete fazla yük binmesinden kaynaklı oluşur.
  • Kişilerin kanser riski artış gösterir ve deri kıvrım bölgelerinde farklı enfeksiyon gibi durumlarla karşılaşılabilir.
  • İdrar yolu enfeksiyonları, stres, adet düzensizliği, idrar kaçırma ve sıklık kiloya bağlı olarak gelişebilir.

 

Morbid Obezite Tedavi Türleri

Obez tanısı konulmuş kişilere obezite seviyelerine bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Sıklıkla tercih edilen morbid obezite tedavi türleri;

  • Mide bandı: Bir silikon halka ile mide iki parçaya bölünür. Böylece midenin hacmen küçülmesi sağlanır.
  • Gastrik Bypass: Çeşitli yöntemler ile midenin küçültülmesi işlemidir.
  • Tüp Mide; Mide manşon şeklinde yeniden şekillendirilerek kısa sürede tokluk hissi sağlanır.