Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Süreçte Yorgunluğun Nedenleri

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Süreçte Yorgunluğun Nedenleri

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Süreçte Yorgunluğun Nedenleri

Vitamin ve Mineral Eksikliği

Tüp mide ameliyatı sonrası özellikle demir, B12 ve B2 vitaminlerinin eksikliğine sık rastlanmaktadır. Bu nedenle ameliyat sonrasında kan değerlerinizin kontrol edilmesi önemlidir. Doktorunuz gerekli bulursa vitamin ve mineral takviyeleri kullanabilirsiniz.


Yeterli Kalori Almamak

Vücut için gereken temel enerji yani kalori yiyecekler aracılığıyla sağlanır. Ameliyat sonrası yapacağınız yaşam tarzı değişiklikleri arasında en önemlisi yeterli ve dengeli bir beslenme düzeni benimsemektir. Kalori alımınız yetersizse bu açığı kapatmak için yüksek kalorili ve besin değeri düşük yiyecekler tüketmek son derece yanlıştır. Alınan kalorinin yüksek proteinli gıdalar, sebze ve meyveler, kuru baklagiller ve sağlıklı yağlar gibi gıdalardan alınmasına özen gösterilmelidir.


Yaraların İyileşme Süreci

Ameliyat yaralarının iyileşme sürecinde vücut normalde harcadığından daha fazla enerji harcayacak ve daha çabuk yorulacaktır. Bu süreçte doktorunuzun tavsiyelerini dinlemeniz büyük önem taşır. Tavsiyelere uyduğunuz sürece en kısa zamanda iyileşirsiniz ve iyileşmeye harcanan enerjinin yarattığı yorgunluk hissi ortadan kalkar.


Yeterli Su İçmemek 

Su adeta vücut mekanizmanızın çalışmasını sağlar. Susuz kalan bir vücut işlevlerini yerine getirmekte zorlanır, enerjisiz kalır ve yorgun hissetmenize neden olur. Ancak su tüketiminin yanı sıra tüp mide ameliyatları sonrası katı-sıvı ayrımı kuralı kesinlikle unutulmamalıdır. Ana öğünlerden en az 30 dakika önce ve en az 30 dakika sonra su tüketmeye özen gösterilmelidir.


Yetersiz Protein Alımı

Bariatrik cerrahi sonrası en önemli makro besin ögesi proteindir. Protein yaraların iyileşmesinde büyük rol oynar. Yaraların çabuk iyileşmesini sağlayarak enerji kaybı ve yorgunluğun erkenden bitmesini sağlar. Bu nedenle öğünlerde yeterli proteini sağlayacak gıdalar tüketmeye özen gösterilmelidir. Her gün yaklaşık 60 ila 90 gram protein tüketilmesi gerekir. Bu ihtiyaç et, yumurta, süt, baklagiller ve protein takviyeleri ile karşılanabilir.


Çok Az veya Çok Fazla Uyku

Bariatrik cerrahi ameliyatları sonrası yorgunlukta uykunun rolü büyüktür. Uyku düzeni herkes için değişklik gösterebilir. Yeterli uykuyu alamamış veya olması gerekenden fazla uyuyan kişiler gün içerisinde yorgunluk hissedeceklerdir. Bu nedenle uykunun ideal bir düzene sokulması oldukça önemlidir.


İlaç Kullanımı

Kullandığınız bazı ilaçlar yorgunluğa neden olabilir. Herhangi bir ilaca başlamadan, kullanmayı bırakmadan veya ilacınızı değiştirmeden önce mutlaka doktorunuzla görüşmeniz gerekir.


Çok Fazla Egzersiz Yapmak

Çok fazla ve yoğun egzersiz yapıyorsanız bu da yorgun hissetmenize neden olabilir. Çok yoğun antrenmanlar yerine daha az yoğunlukta ve toplam süresi uzatılmış egzersizler gün içinde yorgun hissetmenizin önüne geçecektir. Ayrıca eğer egzersizlerinizi desteklemeye yetecek miktarda kalori almıyorsanız bu da yorgunluğa neden olabilir.