Safra Kesesi Ağrısı Çekiyorsanız Uyurken Hangi Tarafınıza Yatmalısınız?

Safra Kesesi Ağrısı Çekiyorsanız Uyurken Hangi Tarafınıza Yatmalısınız?

Safra Kesesi Ağrısı Çekiyorsanız Uyurken Hangi Tarafınıza Yatmalısınız?

Safra kesesi, safrayı depolayan küçük bir sindirim organıdır. Safra, vücudunuzun yağları sindirmek için kullandığı sıvıdır ve genellikle safra kesenizden ince bağırsağınıza salınır.

Safranın kimyasal dengesi bozulduğunda safra, safra taşı adı verilen küçük protein birikintilerine dönüşebilir. Safra taşları safra kanalını tıkayabilir ve bazen safra kesesi atağı veya biliyer kolik olarak adlandırılan duruma neden olabilir.

Dünya çapında on milyonlarca insanın safra kesesi problemleri yaşadığı bilinmektedir. Bu sorunlar, üst karında şiddetli ağrı belirtilerine neden olabilir. Bazen bu ağrı saatlerce sürebilir.

Dinlenmek veya belirli pozisyonlarda uyumak safra kesesi ağrınızı hafifletmeye yardımcı olabilir. Ağrının geçip geçmediğini görmek için beklerken evde deneyebileceğiniz bazı stratejiler de vardır. Safra kesesi krizi sırasında en iyi uyku pozisyonlarını, ağrınız varken nelerden kaçınmanız gerektiğini ve ne zaman acil yardım isteyeceğinizi nasıl bileceğinizi birlikte inceleyelim.


Bir tarafta veya diğer tarafta uyumak safra kesesi ağrısını hafifletebilir mi?

Safra kesesi ağrınız olduğunda sol tarafınıza yatmalısınız.

Sol tarafınızda uyumak veya dinlenmek, safra kesenizin safra kanalınızın tıkanması temizlenene kadar serbestçe kasılmasına ve genişlemesine izin verir. Bu şekilde ağrıyı da hafiflettiği bilinmektedir.

Sol tarafımıza yatmanın ağrıyı azaltması bilimsel olmaktan çok geleneksel ve anektodal bir bilgidir. Safra kesesi ağrısı olduğunda farklı uzanma pozisyonlarındaki ağrı seviyesini karşılaştıran bir araştırma bulunmamaktadır.


Safra kesesi sorunları için belirli uyku pozisyonlarından kaçınmalı mısınız?

Herhangi bir tür safra kesesi ağrısı yaşıyorsanız, sağ tarafınıza yatmaktan kaçınmak isteyebilirsiniz. Bunun nedeni karaciğerinizin ve safra kesenizin vücudunuzun sağ tarafında yer almasıdır. Sağ tarafa yatmak safra kesenizi daraltabilir ve safra kesesi taşının geçmesini zorlaştırabilir. Sağ tarafınızda uyumanın yaratacağı ek baskı, safra kesesi ağrısını daha da kötüleştirebilir.

Ayrıca sırt üstü veya karın üstü uyumaktan kaçınmak isteyebilirsiniz. Bu pozisyonlar, tıkalı safra kanalınızın ağrısı geçene kadar rahat hissetmeyebilir.


Safra kesesi ağrısını hafifletmek için diğer çözümler nelerdir?

Tıkanmış bir safra kanalı nedeniyle ağrınız olduğunda deneyebileceğiniz başka ağrı kesici ilaçlar da vardır.

Sol tarafınıza yatarken basıncı azaltmak ve ağrıyı yatıştırmak için sıcak bir kompres yapmayı deneyin. Bir sıcak su şişesi veya ısıtma yastığı kullanabilirsiniz.

Safra kesenizdeki ağrıyı hafifletmek ve spazmları sakinleştirmek için yatıştırıcı nane çayı içebilirsiniz.

Magnezyum takviyesi alabilir, magnezyum tozunu ılık suyla karıştırabilirsiniz. Magnezyum, safra kesenizi boşaltmaya yardımcı olabilir ve safra kesesi ataklarından kurtulmanızı sağlayabilir.


Ne zaman doktora görünmeli

Safra kesesi ağrısı, tıbbi yardıma ihtiyacınız olduğunun bir işareti olabilir. Safra kesesi ağrınızla birlikte aşağıdaki belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, bir doktor arayın veya acil servise gidin.

  • karnınızda birkaç saat süren şiddetli ağrı
  • mide bulantısı ve kusma
  • cildinizde veya gözlerinizde sararma (sarılık)
  • ateş ve titreme
  • açık renkli dışkı
  • koyu renkli idrar


Sonuç

Safra kesesi ağrısı nispeten yaygın bir sorundur ve genellikle safra kanalınızı tıkayan safra taşlarından kaynaklanır. Tıkanmış bir safra kanalınız varsa, dinlenmek veya sol tarafınızda uyumak safra taşlarının neden olduğu ağrıyı yönetmenize yardımcı olabilir.

Ağrıyı kesmesi için evinizdeki diğer ilaçları da denemek isteyebilirsiniz. Şiddetli belirtiler göz ardı edilmemelidir, bu belirtiler acil bir sağlık durumu hakkında sizi uyarıyor olabilir. Safra taşı ve safra kesesi ağrısı hakkında endişeleriniz varsa bir doktorla görüşmeniz en doğrusu olacaktır.