Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Almaktan Korkuyorum

Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Almaktan Korkuyorum

Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Almaktan Korkuyorum

Tüp mide ameliyatı olan her 20 kişiden yaklaşık 1'i ameliyattan sonra tekrar kilo almıştır.

Tüp mide ameliyatı olan ortalama bir kişi 5 yılda verdiği kilonun %50'sini geri alır. Bu kilo alımı sağlık problemlerinin de aynı ölçüde yeniden artması demektir.


Kilo alımının nedenleri aşağıdakiler olabilir:
  • Protein içecekleri, püre haline getirilmiş yiyecekler, smoothieler vb. gibi sıvı formda kalori tüketmek: Yeni mideniz, yemek yediğinizde daha çabuk doymanızı sağlayarak çalışır. Sıvılar sizi katı gıdalar kadar tok hissettirmediğinden kalorilerinizi katı gıdalar yerine sıvılardan aldığınızda daha fazla yer ve kilo alırsınız.
  • Yanlış besinleri aşırı miktarda yemek: Bu, küçülmüş tüp midenizin zamanla uzamasına sebep olabilir ve bu da daha fazla yemenize ve istenmeyen kilo almanıza neden olur

Unutmayın, tüp mide kilo vermek için en iyi araçlardan biridir, ancak bu sadece bir araçtır. Kilo alımını önlemek için doğru yiyecekleri yemeniz ve doğru yaşam tarzı seçimlerini yapmanız gerekir. 

Ameliyatınızdan sonra geri aldığınız kiloları yeniden vermenin en iyi yolu yeni midenizi en iyi şekilde kullanmaktır. 

Bu ameliyatın yalnızca bir araç olduğunu hatırlayarak, kalori alımınızı (kalori sayımı ile) sınırlamak için elinizden gelenin en iyisini yapmak, yediklerinizi takip etmek, yüksek kalorili yiyecekleri atıştırmaktan kaçınmak vb. genel önlemleri almanız gerekecektir.

Ayrıca, geçirdiğiniz mide ameliyatı genel açlık hissini azaltmanın yanı sıra size porsiyon kontrolünde de yardımcı olur. Küçülmüş mideniz daha hızlı dolacağından önemli ölçüde daha az miktarda yeme ile doyma hissine ulaşır ve daha az kalori tüketirsiniz.

Son olarak, egzersiz yapmak kilo verme hedeflerinize ulaşmanız için çok önemlidir. Günlük rutinlerinize kolayca ekleyeceğiniz ve size iyi gelen bir spor bulun. Sizin için en iyi olanı bulana kadar birkaç farklı alternatif aktivite deneyin.