Kapalı Ameliyatın 5 Önemli Avantajı

Kapalı Ameliyatın 5 Önemli Avantajı

Kapalı Ameliyatın 5 Önemli Avantajı

Açık ameliyat olarak bilinen vücutta kesi açılarak yapılan cerrahi müdahaleler birçok hastalığı tedavi etmede başvurulan geleneksel yöntemdir. Açık ameliyatlar günümüzde hala yapılsa da bu yönteme alternatif olarak geliştirilen kapalı ameliyat yöntemi vücudun farklı bölgelerindeki ameliyat ihtiyacının karşılanmasına imkan sağlıyor. Bu yöntemin gün geçtikçe gelişen teknoloji sayesinde tıpta yeni bir devrin başlamasını sağladığını söylemek yanlış olmaz. Kansız ameliyat olarak da adlandırılan kapalı ameliyat laparoskopik cerrahi müdahale sayesinde birçok hastalık sorunsuz olarak tedavi edilerek hastaların çok daha kısa süre içinde taburcu olmaları ve gündelik yaşamlarına geri dönmeleri sağlanıyor. 

Kapalı Ameliyatın 5 Önemli Avantajı

Laporoskopik cerrahi öncesi, hastaların vücutlarındaki sorunlu bölgelere ihtiyaca göre küçük ve büyük boyutlarda olmak üzere kesiler oluşturularak müdahale edilmekteydi. Kapalı ameliyatın avantajlarından en önemlisi şüphesiz kesi uygulaması yapılmadığı için ameliyat sonrası enfeksiyon riskinin çok daha az olması oldu. Açık cerrahi müdahalelerde vücutta 20 santimetreye varan kesikler açılması, iyileşme sürecinde bu kesilere çok iyi pansuman ve bakım yapılması gerektiği anlamına geliyordu. Ancak kapalı ameliyatta yara izinin yok denecek boyutlarda olması enfeksiyon kapma ve bölgeye iyileşme sürecinde pansuman yapılması ihtiyacını da ortadan kaldırmış oldu.

Kapalı ameliyat uygulamasındaki ikinci avantaj ise estetik görünümdür. Yaklaşık birkaç santimetrelik bir noktadan yapılan cerrahi müdahale sonrası büyük bir yara ve dikiş izi olmaz. Bu durum ameliyat sonrası hastanın psikolojisi açısından oldukça önemli bir avantajdır. Ameliyat denilince birçok insanın aklında oluşan görüntüde çok miktarda kan oluşmasıdır. Bu durum, uygulamanın insanlar için daha korkunç olarak algılanmasına neden olur. Kanama ve kan kaybı kelimeleri bir anda zihinlerde birleşerek insanların ameliyattan kaçınmasına bile sebep olmaktadır. Kapalı ameliyat uygulamasında açılan birkaç santimetrelik kesilerden yapılan uygulamalar, kanamanın da daha az olmasını sağlamaktadır. Kapalı ameliyat yöntemi bu anlamda kanama riskinden tedirgin olan kişiler için büyük avantaj sağlar. 

Gündelik hayat temposunun yoğunluğu düşünüldüğünde birçok insan kendine vakit ayırmakta zorluk çekiyor, hatta hastalar sağlık sorunlarının çözümlerini bile bu zaman yetmezliği nedeniyle sürekli erteliyorlar. Açık ameliyat süreci, ameliyat sonrası gereken bazı uygulamalar ve bakımlar sebebiyle uzun bir süreçtir. Bu yüzden çoğu kişi açık ameliyat olmaktan işlerinden geri kalmamak için kaçınmaktadır. Ancak kapalı ameliyat uygulaması uygulama sürecinde ve ameliyat sonrasında sağladığı kolay ve hızlı iyileşme süreci ile zaman problemi olan kişiler için avantajlıdır. Hastaneden kısa sürede taburcu olabilen hastalar kapalı ameliyat uygulamasından zaman tasarrufu nedeniyle oldukça memnun olduklarını dile getirmektedirler. Son olarak da yine kapalı ameliyat uygulamasının zaman ile bağlantılı olabilecek bir avantajı daha bulunmaktadır. Bu avantaj gündelik yaşam akışına kolaylıkla geri dönüş sağlayabilme özelliğidir. 

Kapalı ameliyat sonrasında iyileşme sürecinde görülen hız sayesinde yaklaşık 1 hafta içerisinde iş yerlerine,okullarına ve evlerindeki işlerine dönebilen hastalar bu durumda da açık ameliyata göre daha avantajlı bir yöntemin tercih edildiğinin farkına varırlar. Sonuç olarak kapalı ameliyat yöntemi tıptaki gelişmelerin bir sonucu olarak hayata geçen bir uygulama oldu. Teknolojinin gelişmesi ve ameliyat tekniklerinde son dönemde geliştirilen farklı uygulamalardan biri olan kapalı ameliyat yöntemi uzunca bir süre birçok hastanın ve hekimin tercihi olarak hayatta kalacak bir uygulama. Tabi bu uygulama için gerekli uygunluğu yine hekimizin vereceğini ve sizler için en doğru ve sağlıklı yöntemi seçeceğini unutmamalısınız.